Projects:WOSP CMS:Burza mozgow

From Braniecki's Wiki
Jump to navigation Jump to search

Tutaj możesz dodawać swoje uwagi i pomysły dot. projektu:

Komunikacja

  • Proponuję założyć forum. Ale to w chwili, kiedy pojawi się kilku chętnych.
    • moze zamiast forum lepsza bedzie lista dystrybucyjna? --Zen 18:04, 8 December 2006 (PST)

Gotowe rozwiązania

  • Wydaje mi się, że raczej nie powinniśmy sie pchać w takie rzeczy jak Joomla ( kto próbował to kiedyś rozszerzyć troche bardziej - wie o co mi chodzi). Skłaniał bym się raczej w strone napisania własnego oprogramowania w oparciu o któryś z frameworków (CakePHP , Code Igniter lub Symfony). Ja mam troche doświadczenia z CakePHP(kilka projektów - teraz kończe ostatni - galerię ;) ). --Kabturek 06:38, 9 December 2006 (PST)
    • Jak wyżej, podobnie uważam, że nie powinniśmy sięgać po gotowe CMS'y a raczej sięgnąć po coś co nam umożliwi szybkie zbudowanie CMS'a na potrzeby WOŚP czyli jakiś sprawdzony framework. Z wyżej wymienionych stawiałbym na CodeIgniter'a też dodałbym do puli Solar (choć jest on chyba jeszcze w zbyt wczesnym stadium) czy Zend Framework (ten też jeszcze we wczesnym stadium i bardziej jako zbiór użytecznych komponentów). Nie mniej CodeIgniter i Solar z moich obserwacji są najszybsze w działaniu i chyba najbardziej intuicyjnie - choć lepiej niech ktoś bardziej doświadczony w pracy z nimi się wypowie - ja pracuję na swoim frameworku, który porównując jest najbliższy Solar'owi. --Medyk 12:09, 9 December 2006 (PST)
      • Musze przyjzec sie blizej temu Solarowi. Mysle, ze ze wzgledu na to, ze tak naprawde, nasz cel miesci sie w zakresie "standardowych zastosowan" frameworkow - takich, na dzialanie z ktorymi sprawdza sie frameworki podczas ich tworzenia, to raczej kazdy powinien sie nadac. Specyficzne w tym projekcie bedzie przede wszystkim skladowanie tych "instancji" w ramach projektu. Dlatego decyzje podjalbym na podstawie - w czym bedzie sie nam najlepiej /najplynniej pracowalo, a to stricte zalezy od ludzi, ktorzy beda to pisac :) --Zbraniecki 18:07, 9 December 2006 (PST)
      • Solar wyglada niezle,ale wydaje mi sie, ze kluczem jest dokumentacja bo bedziemy musieli isc na kompromis i wybrac jeden z frameworkow - a wtedy niektorzy beda musieli sie go nauczyc (wiem - inni programisci moga pomoc - ale jednak dobrze by bylo zeby, zeby kazdy znal podstawy danego frameworka). Wymienione wyzej przeze mnie frameworki maja dobra dokumentacje, duzo przykladow(tutoriali, artykulow) i niezle community ktore zawsze pomoze :) (kto byl na #cakephp to wie o czym mowie - developerzy czesto siedza i zawsze znajdzie sie ktos kto pomoze, a sadzac po opiniach innych to na pozostalych kanalach/forach jest podobnie). A co do Zenda - zgadzam sie zupelnie ( zbior dobrych komponentow) - jak go testowalem kilka (3?) miesiecy temu to nadal byl tylko zlepek klas - ktore moga i prawdopodbnie *beda* dobrym frameworkiem. Kilka klas wyglada bardzo dobrze ( uzywam np. Zend_Search_Lucene i bardzo dobrze sie spisuje w CakePHP). Jakbym mial glosowac to w kolejnosci oddanych glosow - CakePHP (dlatego ze pracowalem), CodeIgniter(bo zawsze chcialem sprobowac - wyglada dobrze), Symfony(mieszane uczucia - wszedzie ten YAML ;) i configi).--kabturek 06:24, 10 December 2006 (PST)
        • Tak, może właśnie zakończy się to wszystko głosowaniem a zwycięzca zostanie wyłoniony dopiero w drugiej turze ;-) Jak na razie widzę, że Cake ma co raz większą siłę przebicia (vide zgłoszenia programistów), nie mam nic przeciwko. Tak naprawdę nie praktykowałem żadnego z tych framework'ów jedynie analizowałem fragmenty ich kodu i czytałem o doświadczeniach programistów więc tymbardziej nie poczuwam się do forsowania ostatecznego wyboru. Cake jest ciekawy, bo jest zainspirowany RoR, które jest bardzo na fali teraz (inny pozytywny aspekt jest taki, że jego inicjatorem jest Polak). Nie mniej kiedy mu się bliżej przyjrzałem wydał mi się trochę przekombinowany, posiadający rozbudowane rozwiązania jednak w efekcie mało praktyczne (np. obsługa zapytań do bazy danych) ale to tylko takie moje obserwacje z zewnątrz, bo jak napisałem nie praktykowałem go. Też zdawałyby się to potwierdzać relacje pewnego programisty, którego zmagania czytałem - sięgnął po cake'a zrażony symfony.. stworzył w nim trochę w bólach jeden projekt, potem trafił na Code Ignitera i stwierdził, że to jest to czego naprawdę szukał. Kiedy oglądałem jeden z filmików demonstrujących pracę z Code Igniterem zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie, właśnie poprzez prostotę i intuicyjność, wydaje mi się, że naprawdę szybko można się go nauczyć i szybko coś zbudować. Trochę jednak kod ostudził mój zapał, dużo proceduralnego kodu, luźnych funkcji - coś czego w dobrze napisanej aplikacji OOP nie powinno być. Symfony natomiast wydaje mi się przekombinowanym molochem, budowa ma chyba bardziej charakter aplikacji desktopowej niż takiej gdzie wszystko ładuje się od zera z każdym żądaniem (choć wydajnościowo podobno całkiem ok się wyrabia) - myślę, że bez paru ekspertów od tegoż framework'a w grupie nie ma co się za niego zabierać - prędzej wszystkie paznokcie zjemy nim dojdziemy do konkretnych rezultatów :) --Medyk 17:49, 10 December 2006 (PST)
          • CakePHP jest troche spornym frameworkiem, co nie raz było widoczne na forach dyskusyjnych. Zend jest zbyt mało rozwinętym projektem i wiele w nim brakuje. Sam jestem autorem frameworka Rapide, którego oparłem o ZF, ale umieściłem w nim to wszystko, czego w ZF brakowało. Przeglądałem kiedyś CI i wydawał mi się w miarę w porządku. Na stronie jest obszerna dokumentacja, wideo-tutoriale, więc każdy z nas może poświęcić kilka wieczorów na poznanie jego API. Symfony jest zbyt wielkie i niewiele osób się znajdzie, z chęcią jego przestudiowania. Zawsze możemy zaprojektować system od zera - zrobić luźny silnik. Chyba każdy się zgodzi, żeby CMS był w ideologii MVC. Można napisać/pożyczyć różne klasy do walidacji, do maili, do obrazów itp i używać ich w luźno powiązanych modułach (każda akcja, to osobny plik). No a przede wszystkim - proponuję forum/grupę.


Pierwsze spotkanie

W sobote, 16 grudnia, o 18:00 spotykamy sie na serwerze irc.freenode.net, kanal #wospcms. Zapraszam wszystkich zainteresowanych. --Zbraniecki 04:09, 14 December 2006 (PST)

  • Z uwagi na moje zajęcia weekendowe mogę być tylko do 18:30 ( 17:00-18:30 wykład więc moge spokojnie laptopa wyciągnąć. Potem najprawdopodobniej ćwiczenia - a na "Równania różniczkowe i przekształcenia całkowe" dziwnie by to wyglądało jakbym próbował na laptopie notować ;) )--kabturek 04:35, 14 December 2006 (PST)